Az űrben senki sem hallja a sikolyodat
Sok minden kellett ahhoz, hogy ez az 1979 -es film megkerülhetetlen eleme legyen az egyetemes filmművészetnek. Ridley Scott zsánerfilmje alapjaiban reformálta meg a sci-fi műfaját és vált hivatkozási alappá. Alapmozija a horror műfajjal vegyítette az űr hidegét lélegzetelállító módon. H.R. Giger, a svájci szürrealista művész pedig megalkotta minden idők talán legfélelmetesebb szörnyét, akinek a kinézete semmihez sem fogható és ijesztő. (Oscar-díj volt a jutalma érte.)
A történet 2122 - ben a távoli űrben játszódik, ahol egy ipari szállítóhajó, a Nostromo 7 tagú legénységével (és egy macskával) épp a Föld felé tart rakományával, amikor az Anya nevű szuper számítógépük idő előtt felkelti őket a hibernációból, hogy elvezesse őket az LV-426-ra, ahol érdekes jeleket fognak, amiket meg kell vizsgálniuk mielőtt hazatérhetnének. A planétán találnak egy (vélhetően régóta lezuhant) űrhajót, és benne az úgynevezett 'Space Jockey', azaz 'ŰrZsokét', semmit nem tudni a múltjáról, honnan jött és, hogy mi történt vele (-De én tudom, én tudom tanárbácsi!!! - Fogd be a pofádat Prometheus, vagy kizavarlak a teremből!), viszont, hogy nem önszántából rohad ott a teste az biztos. Később a Nostromo legénységére is feljut az a lény, aki miatt ők is az idegen faj sorsára juthatnak nagyon könnyedén.
A szereplők játéka természetes, letisztult és élethű. Tom Skerritt, Dallas parancsnok szerepében igazi vezérként nagyon hiteles, Ian Holm, mint Ash egészségügyi tiszt minimalista játéka, és olykor az "elgondolkodásai" kitűnőek. A legnagyobb dobás pedig természetesen az, hogy Scotték meghúzták a váratlant és egy nőt tettek meg főszereplővé, amit még kitűnően tudtak palástolni is a film első felében. Sigourney Weawer világhírű lett, karaktere Ripley hadnagy, pedig beírta magát a legnagyobb filmes hősök elit társaságába, tette mindezt szupererő, vagy egyéb képesség nélkül, mindössze logikája és legfőképpen életben maradási ösztöne segítette, hogy fel tudja venni a harcot a xenomorpf ellen.
A szereplők viszonyát folyamatosan befolyásolja a mindent látó és irányító giga-vállalat a Weland-Yutani, ami a későbbi részékben egyre fontosabb szerepet tölt be. (A nyolcadik utas a Halál-ban legtöbbször Brett és Parker értekeznek róluk bővebben és abszolúte negatív felhanggal.) Ridley Scott mindig is úgy vélte, hogy a jövőben az ehhez hasonló mamutcégek fogják irányítani az emberek életét (ez később visszaköszön a másik kultikus science fiction alkotásában is).
A szörnyet folyamatosan vezetik fel, hiszen Dan O'Bannon íróval nagyon helyesen alkalmazták azt az elvet, hogy az ismeretlentől fél legjobban az ember, majd a xenomorpf megjelenése is változik, ahogy kifejlődik megszületése után. Brutális, vérszomjas, alkalmazkodó, kegyelmet nem ismerő, intelligens, magyarán szólva tökéletes gyilkológép. Harca az erre felkészületlen (hogyan is lehetne felkészülni egy soha nem látott borzalomra?) legénységgel nyomasztó, félelmetes és olykor reménytelen az emberek szempontjából. Ezt elősegíti Jerry Goldsmith egyedi zenéje, mely hagyja, hogy átjárjon minket a borzongás mielőtt megpróbálna megijeszteni bennünket az űr félelmetes fenevadjával.
Az Alien tehát alapfilm, melyben Ridley Scott zseniálisan megálmodott látomásában tökéletesen keresztezte a sci-fi és a horror műfaj elemeit, ridegebben és komorabban, mint bárki más a Világon.
Megosztás a facebookonRidley Scott beszélt a jövőbeli terveiről
A brit zseni beszámolt róla, hogy a decemberben bemutatásra kerülő Exodus után a The Martian(magyarul: A marslakó) című sci-fit fogja elkészíteni, melynek a főszerepét Matt Damon fogja alakítani. A rendező azt is elárulta, hogy szeretné a filmet Budapesten és Jordániában leforgatni.
Ezután arról beszélt Scott, hogy már a Szárnyas fejvadász és a Prometheus folytatásának is kész van a forgatókönyve, és ahogy kifejtette, mind a kettőé eszméletlen jó.
A direktor először vélhetően a Blade Runner 2.-t forgatná le, hogy Harrison Ford még minél jobban bírja fizikailag a forgatással járó nehézségeket, amik leghamarabb 2016-ben kezdődhetnének, egy esetleges 2017-es bemutatással.
A Prometheus rajongóinak így minden bizonnyal még évekig kell várniuk mire ismét az Alien univerzumhoz vezet a direktor útja. Előreláthatólag így 2017 előtt semmiképpen sem láthatjuk majd Shawék új kalandját.
Megosztás a facebookonA Peter Waylandet alakító színész bízik benne, hogy valamilyen formában újra a karakter bőrébe bújhat
Ridley Scott megosztó mozijának a folytatásában úgy tűnik nem csak a két főszereplő (Noomi Rapace, Michael Fassbender) tér vissza, hanem a történet szempontjából az egyik legfontosabb mellékalak is, a Wayland-Yutani vállalat elnöke is.
A első Prometheus filmben Guy Pearce által megformált figurát Scotték visszahozhatják a folytatásba is, annak ellenére, hogy a történet szerint megölte őt az egyik Tervező.
A brit színész sem zárkózik el egye esetleges folytatástól, sőt kijelentette, hogy nagyon szívesen eljátszaná újra az örökké élni akaró és ellentmondást nem tűrő dúsgazdag cégtulaj alakját, és mivel egy sci-firől van szó, ezért bármi előfordulhat.
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint ezúttal már nem a nagyon megöregedett Waylandet alakítaná a Memento korábbi főszereplője, hanem fiatalkori énjét, például visszaemlékezések formájában. Egy másik felröppent pletyka, hogy az ő általa megalkotott android, David valahogyan megtalálná a módot gazdája feltámasztására.
Rossz hír viszont a rajongók számára, hogy mire ez kiderül még elég sokat kell várni, ugyanis a legendás rendező egyelőre más filmekkel van elfoglalva, így legkedvezőbb esetben is, csak 2016 második felében láthatjuk a Prometheus folytatását.
Megosztás a facebookon
Hát én valahogy rohadtul ki voltam ettől a filmtől, pedig ennél parádésabb szereposztást nehezen leh...