Trailer: Az emlékek őre

A jövőben eltűnnek a színek?

Philip Noyce (Férfias játékok) sci-fije (ami egyébként regényadaptáció) nagyon érdekes koncepcióra épül. Fekete-fehér képsorai olykor nemcsak a hatás kedvéért lesznek a filmben, hanem a történt szempontjából is fontos szerepet kapnak benne.

Az emlékek őre (The Giver) főbb szerepeiben Jeff Bridgest, Maryl Streepet, Alexander Skarsgardot, Katie Holmesot, Taylor Swiftet és Brento Thwaitest láthatjuk majd.

Mozi premier: Szeptember 11.

Kritika: A majmok bolygója - Forradalom

Híd ember és majom között

A majmok bolygója - Forradalom (amerikai sci-fi akció, 2014)
Eredeti cím: Dawn of the Planet of the Apes

Rendezte: Matt Reeves

Forgatókönyv: Rick Jaffa, Mark Bomback, Amanda Silver

Fényképezte: Michael Seresin

Zene: Michael Giacchino

Szereplők: Jason Clarke, Andy Serkis, Gary Oldman, Keri Russel, Kirk Acevedo

Költségvetés: 170 millió dollár

129 perc


Fontos kérdéseket feszeget A majmok bolygója - Forradalom, amiben ember és állat határa egyszerre mosódik össze és távolodik el egymástól.

Picit furán pislogtam magam előtt, mikor kiderült, hogy a kiválóra sikerült Lázadás után leváltották a fél stábot, köztük a rendezőt, a főszereplőt és operatőrt is, ám a Forradalom végeredményét látva, ha nem is teljesen, de nagyjából alaptalannak bizonyultak a félelmeim.
A majmok bolygója - Forradalom ugyanis tovább építi, amit 2011-es előzményfilm elkezdett. Matt Reeves rendező tisztelettel bánik a legendás klasszikusokkal, valamint a Ruper Wyatt által kikövezett utat is nagyszerűen és stílusosan folytatta.

10 évvel vesszük fel a fonalat. Betekintést kapunk Ceasar és újonnan alakított társadalmának a mindennapjaiba. Öröm nézni ahogy vadásznak, viccelődnek és családi életet élnek a majmok. A majmok amiknek(akiknek?) a megvalósítása bitang szépre és realisztikusra sikerült. Békésen élnek, amíg egy csoport ember meg nem jelenik, hogy egy bizonyos gát megszerzésével újra áramhoz juttassák telephelyüket San Francisco városában.

A film teljes mértékben fel meri vállalni, hogy itt bizony már egyértelműen a majmok a főszereplők. Emiatt a színészfelhozatalt (mármint az emberit természetesen) gyengébbnek éreztem, mint az előző részben. Jason Clarke ugyanis közel sem tud olyan lebilincselő lenni, mint James Franco volt, bár mentségére legyen mondva ez nem az ő kvalitásain múlott. Igaz kapott maga mellé egy rutinos rókát is, Gary Oldman személyében, aki most is mindenkit elhomályosít mikor vásznon van.
A majmok oldaláról mindenkit dicséret illet, mert amit Andy Serkis-ék nyújtanak azt nem lehet egy "az egész CGi animáció" dumával elintézni, mert ez nagy butaság lenne. Mozgásuk, arcjátékuk, gesztusaik mind bele lettek építve a karakterükbe, mert itt már a majmok (legyen az csimpánz, gorilla, vagy éppen orangután) egytől egyig egyéniségek.

A Golden Gate egyfajta metaforaként is értelmezhető a 2 faj között, ami egyszerre választja el a várost és az erdőt, de ugyanúgy egyesíti is őket, mint egy kapocs. Bizalom, elfogadás, ellentétek, sérelmek, bosszú folyamatosan alakítja és formálja a feszült békét, illetve háborút.

Ami az akciókat illeti, nagy okunk itt sem lehet a panaszra, bár az igaz, hogy a Lázadáshoz hasonló és emlékezetes zúzást nem kapunk ezúttal. A majmok város elleni vonulása nem ér fel a hídon lejátszódó elképesztően erős akcióorgiával. Ceasar és Koba összecsapásai viszont élményszámba mennek.

Ebben a poszt-apokaliptikus világban tehát találkozhatunk emberségből jelesre vizsgázó majmokkal és állatként viselkedő emberekkel, de az általános igazság az, hogy mind a két oldalon vannak jók és rosszak egyaránt. Az ember legközelebbi rokonai tehát kezdenek kilépni, sőt talán már ki is léptek az alárendelt szerepből, a rajongók nagy örömére.

Értékelés: 10/8

Trailer: The Prince

Bruce Willis ismét 50 centtel égeti magát

Idén a Sin City folytatásában láthatjuk majd csak normális moziban a tar színészt, legalábbis úgy néz ki.

Legújabb filmjének az előzetese alapján ugyanis nem fűzhetünk nagy reményeket. Willis ismét egy elsősorban lakossági forgalmazásra gyártott filmben fog feltűnni(azért kis kópiaszámmal vetítik majd Amerikában a mozik is) többek között John Cusak és Curtis "50 cent" Jackson oldalán, akivel 2011-ben már szerepelt a borzalmasra sikerült Felültetve című akciórettenetben.
A The Prince-nek egyelőre nincs magyar címe, és a trailer alapján talán abban bízhatunk, hogy Willis karaktere kellően gonosz lesz, és így mégis jut némi érdekesség számunkra.

Premier (USA): Augusztus 22.

Trailer: A közös szenvedély

Hogy a Világbajnokság után se maradjunk foci nélkül

Vasárnap véget ért a brazíliai Világbajnokság, melyet Németország csapata nyert meg, ám nem kell szeptemberig várnunk míg a nagy bajnokságok kezdetüket veszik, legalábbis nem a mozivásznon.

Jön ugyanis egy igen érdekesnek tűnő film, ami a labdarúgás szövetségbe való formálódását mutatja be, méghozzá több évtizedet felölelve. A közös szenvedély (United Passions) központjában elsősorban az egykori és mostani FIFA elnökök állnak, többek között Joáo Havelanga, Joseph Blatter, vagy éppen a legendás Jules Rimet. A vásznon a főbb szerepekben Sam Niellt, Tom Roth-ot és Gerard Derpardieu-t láthatjuk majd.

Premier: Augusztus 7.

Összeállítások: Exclusive képeken a Feláldozhatók sztárjai

A Vanity Fair magazin különleges képeket készített Stalloneról és csapatáról

A nem mindennapi képeket a Vanity Fairnél több, mint 30 éves dolgozó legendás fotós, Jonathan Becker készítette. A fotósorozaton szinte A feláldozható 3 összes sztárja szerepel. A teljesség igénye nélkül, íme az impozáns névsor, akik ott feszítenek a fotókon: Harosson Ford, Mel Gibson, Arnold Schwarzenegger, Jason Statham, Dolph Lundgren, Antonio Banderas, Wesley Snipes és természetesen Sylvester Stallone.
(A feláldozhatók 3 megjelenése hazánkban: Augusztus 28.)

Íme, hát az akcióhősök kellemes teadélutánokat idéző képei:

Rambo & Terminátor

A Rocky 4 két bokszolója

Egy halálos fegyver és egy régész professzor teázgat az ifjoncokkal

Tökéletes katona masszírozza az ex-kormányzó vállát

A legtökösebb szállító és El Mariachi bőszen figyel valamit

Dutch őrnagy viccet mesél, ami Mad Maxnek láthatóan nagyon tetszik

Az öreg akcióhősök nem vén akcióhősök

Hírek: Halle Berry sikereresen debütált sorozatával

Az Oscar-díjas színésznő tarolt a tv nézőknél

A világhírű színésznő is beállt abba a sorba, amibe korábban már sok neves kollégája mostanában, hogy felfrissítse karrierjét.

Ma már egyáltalán nem számít "cikinek", vagy másodhegedűsnek tv-ben szerepelni, mert a népszerűsége egy menő sorozatnak már egyáltalán nem elhanyagolható még a mozis sztárok körében sem.
Nemrég például Matthew McConaughey-t segítette hozzá egy Oscar-díjhoz az éppen az HBO-n futó True Decective című sorozata, ami nagyon jól sült el a karrierje szempontjából a színésznek. De sorozatozni kezdett már többek között Kevin Spacey, Dastin Hoffman, Woody Harrelson, Steve Buscemi, vagy éppen Kar Urban.

Az idén az új X-Men filmben találkozhattunk a neves színésznővel a nagyvásznon, a tv-ben pedig szintén egy sci-fi sorozatban mutatja meg magát.
Az Extant című széria első része remek eredménnyel debütált az USA-ban, ahol majd' 10 millióan követték figyelemmel Berry bemutatkozását a CBS csatornán. A Steven Spielberg által is felügyelt sorozatban egy a Földre visszatérő űrhajósnőt alakít az amerikai színésznő, a férjét pedig az egykor a Vészhelyzetben megismert Goran Visnijic játssza.

Kritika: A holnap határa

Tom Cruisenak jól áll a Halál

A holnap határa (amerikai sci-fi, akciófilm, 2014)
Eredeti cím: Edge of Tomorrow

Rendezte: Doug Liman

Forgatókönyv: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth Christopher McQuarrie

Fényképezte: Dion Beebe

Zene: Christophe Beck

Szereplők: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson, Jeremy Piven

Költségvetés: 180 millió dollár

112 perc

A holnap határánban Tom Cruise bevállalja azt, amit a karrierje során csak kevés esetben, ráadásul nagyon sokszor, és még egész jól is áll neki.

Aki látta a film valamelyik előzetesét, vagy akár plakátját talán már sejtheti miről van szó, és mivel ez a mozi alapkoncepciója nem lehet anélkül kritikát írni róla, hogy elspoilerezném a nyilvánvalót: Tom Cruise MEGHAL, és Tom Cruise újra meghal, és megint, és megint és még nagyon sokszor. Igazából ezzel nem lövök le nagy poént, ugyanis ez hamar kiderült a filmben, utána pedig már magától bonyolódik tovább a cselekmény.

Szukarazaka Hirosi azonos című regényéből készült adaptációban amolyan Idétlen időkigbe oltott Csillagközi inváziót kapunk, sőt az akcióknál mintha 2 kultikus videó játékot is megelevenedni látnánk (Medal of Honor, Halo) a vásznon.
A közeli jövőben egy idegen faj támadja meg a Földet, és főként (hollywoodi filmtől kicsit meglepő módon) európai hadszíntéren száll velük szembe az emberi haderő. Tom Cruise egy gyáva marketinges a katonaságnál, aki valahogy belecsöppen a háború kellős közepébe szimpla közkatonaként. A szerep nagyon jól áll az öregedni úgy néz ki soha nem akaró színésznek, kínos mosolyai pedig itt teljesen helyénvalóak.

Amíg gyáva PR-osból hős gyalogossá válik nagyon izgalmas nézni, elsősorban a vicces és ezáltal könnyed szórakozássá váló halálok miatt. Talán ezek a film legjobb része. A másik pedig az Emily Blunttal való napi évődései. A kiváló és csinos színésznő nem csak azért van Tom Cruise oldalán, hogy a plakátokon veszítsen, itt valóban fontos szerep hárul rá a történet szempontjából is. Érdemes még Bill Paxton is kiemelni, aki a nagyobb frappánsnak hitt beszólásokkal tarkított kemény őrmester szerepében az egyik legcoolabb karakter, ellenben Brendan Gleesonnal, aki egy túl egysíkú katonai tábornokot alakít, ami teljesen elpocsékol egy ilyen kiváló talentumot.

Az akciók elég látványosak és pörgősek, de az egyediség bennük egyenlő a nullával, ezért alig lesz olyan, amire emlékezni fogunk mondjuk 1 hét múlva. A minket megtámadó faj ábrázolásával sem voltam kibékülve, mert, ami egy videó játék esetében teljesen korrekt lenni, itt nekem élettelennek hatott. A mimic-ek elég gagyinak tűnnek, mivel teljes egészében animáltak, ráadásul a mozgásuk is tovább erősíti, hogy még véletlenül sem higgyem el, hogy ezek a lények valóban léteznek a vásznon.

Egy nagy költségvetésű blockbustertől sok mondanivalót nem feltétlen vár el az ember, és nem is nagyon kapunk ilyesmit A holnap határántól, de pár csavarra azért számíthatunk (elvégre nem lehetne egy egész filmet tét nélküli halál-újrakezdésre felhúzni) még, ha ezek elég kiszámíthatóak is a legtöbb esetben.
A végső konklúzió tehát, hogy bár közelébe sem ér a film egy Csillagközi invázió szinthez, ám Tom Cruise-t meghalni látni kifejezetten szórakoztató, a pörgős és látványos partraszállós jelenetekről nem is beszélve.

Értékelés: 10/7